ТОВ «ЕС.СІ.АЙ.-КОНСАЛТИНГ»
послуги з ведення бухгалтерського обліку та складання звітності, консультування та проведення семінарів з питань бухгалтерського обліку та оподаткування
м. Житомир, вул. Київська, 77, Бізнес-центр «Глобал», оф. 68
+38(097)-298-35-62, +38(093)-415-76-99 сайт: www.sci-consulting.com.ua e-mail: info@sci-consulting.com.ua
|
|
ОГЛЯД ОСТАННІХ ЗМІН ЗАКОНОДАВСТВА ТАРОЗ’ЯСНЕНЬ МІНІСТЕРСТВ, ВІДОМСТВ ТА КОНТРОЛЮЮЧИХ ОРГАНІВ |
|
Актуальні роз’яснення міністерств, відомств та контролюючих органів:
|
|
В частині перевірок контролюючих органів
|
|
Оновлено план перевірок ДФС на 2018 рік Режим доступу: http://sfs.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/320874.html На офіційному сайті ДФС оприлюднено оновлений план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2018 рік, яким передбачено внесення змін до Розділу І плану-графіка "Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб" та Розділу ІІ плану-графіка "Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів" з урахуванням коригування (квітень 2018 року).
|
|
В частині обліку податку на додану вартість
|
|
Запроваджено можливість подання скарги на рішення комісій щодо відмови у реєстрації податкових накладних через Електронний кабінет платника Режим доступу: http://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/334764.html На офіційному сайті ДФС оприлюднено інформацію про можливість подання скарги на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі – Скарга) через Електронний кабінет (за адресою: cabinet.sfs.gov.ua), а також через офіційний веб-портал ДФС. Скарга направляється за формою J(F)1313201. До Скарги подаються документи про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим податковим накладним/розрахункам коригування за формою J(F)1360102. Кожен документ, що додається до Скарги надсилається окремим додатком у форматі pdf та повинен мати розмір не більше 2 мегабайт. У разі відкликання Скарги до прийняття рішення комісією ДФС з питань розгляду скарг, платник податків має право подати Заяву за формою J(F)1313301. Електронні формати Скарги та Заяви розміщенні на офіційному веб-порталі ДФС у розділі «Електронна звітність» / Платникам податків про електронну звітність / Інформаційно-аналітичне забезпечення / Реєстр електронних форм податкових документів. Новий сервіс подання скарги на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації в електронному вигляді запроваджено відповідно до Порядку розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 21.02.2018 №117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
|
|
Щодо визначення дати виникнення податкових зобов’язань у разі здійснення операцій з постачання товарів на умовах постачання, визначених офіційними правилами тлумачення торговельних термінів Міжнародної торгової палати ІНКОТЕРМС, якщо таке постачання здійснюється транспортним перевізником (Лист ДФС від 12.04.2018 р. № 1539/6/99-99-15-03-02-15/ІПК) |
З метою оподаткування ПДВ при здійсненні операцій з постачання товарів, оплата за які не відбулася і постачальник не визначає податкові зобов'язання за касовим методом, датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ вважається дата, на яку припадає початок передачі товару від постачальника або безпосередньо покупцю, або організації, яка здійснюватиме доставку покупцю цього товару будь-яким способом (перевезення, пересилання тощо). Підтвердженням дати, на яку припадає початок передачі (переміщення) товару, є дата, вказана у документах на перевезення (переміщення, пересилання) товару, які відповідно до статті 307 Господарського кодексу України оформляються в установленій формі із складанням комплекту перевізних документів з урахуванням виду транспорту, яким здійснюється перевезення.
|
Щодо можливості скасування платником податку суми штрафу, яка була нарахована ним в уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (Лист ДФС від 16.04.2018 р. № 1607/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)
|
За допомогою уточнюючого розрахунку відбувається виправлення показників, зазначених у податковій декларації з ПДВ, оскільки у декларації відсутні рядки, в яких вказуються суми штрафу, тому виправити суму штрафу, визначену в уточнюючому розрахунку шляхом подання іншого уточнюючого розрахунку не вбачається за можливе. |
Щодо оподаткуванням ПДВ операції з надання майна в оренду (Лист ДФС від 16.04.2018 р. № 1608/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)
|
На дату отримання від орендарів коштів, які є оплатою вартості послуг з оренди за останній місяць оренди, незалежно від того, у рамках якого договору (попереднього чи основного) здійснюється така оплата, товариство повинно визначити податкові зобов’язання з ПДВ, скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН). Кошти, отримані товариством від орендарів у вигляді гарантійного (забезпечувального) платежу, незалежно від того, у рамках якого договору (попереднього чи основного) здійснюється така оплата, не зумовлюють у товариства податкових наслідків з ПДВ. Податкові зобов'язання товариством та податковий кредит орендарем при отриманні/перерахуванні таких коштів не визначаються. При цьому на дату зарахування таких коштів в рахунок оплати вартості послуг з оренди, або за резервування орендної площі, або в рахунок оплати інших послуг товариство зобов’язане визначити податкові зобов’язання з ПДВ (при умові, що таке зарахування є першою подією) та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну.
|
Щодо порядку оподаткування ПДВ мотиваційних виплат, що сплачуються виробником товару на користь дилерів (покупців) (Лист ДФС від 16.04.2018 р. № 1611/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)
|
При виплаті продавцем винагороди у грошовій формі (мотиваційних виплат) покупцю за досягнення певних економічних показників об'єктом оподаткування ПДВ є маркетингові послуги, які надаються покупцем, а винагорода у грошовій формі (мотиваційні виплати), в свою чергу, є компенсацією вартості таких послуг. Таким чином, у дилера (покупця) при отриманні від виробника (продавця) винагороди в грошовій формі (мотиваційних виплат) у зв’язку з досягненням відповідних показників виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму отриманої винагороди. Базою оподаткування ПДВ, відповідно до пункту 188.1 статті 188 Кодексу, у цьому випадку буде сума отриманої винагороди (сума мотиваційних виплат).
|
Щодо порядку складання розрахунку коригування до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) у разі зміни вартості товару (Лист ДФС від 05.04.2018 р. № 1407/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)
|
Якщо після складання і реєстрації в ЄРПН податкової накладної відбувається зміна ціни товарів/послуг, постачальник (продавець) складає розрахунок коригування до податкової накладної, у якому: у першому рядку: - у графі 1 зазначається № за порядком рядка податкової накладної, який коригується; - у графі 2 зазначається причина коригування «Зміна ціни»; - значення граф 3 - 6 відповідає значенню відповідно граф 2 - 5 рядка податкової накладної, що коригується; - графи 7 - 8 не заповнюються; - у графі 9 зі знаком «-« зазначається значення графи 7 рядка податкової накладної, що коригується; - у графі 10 зазначається значення графи 6 рядка податкової накладної, що коригується; - значення граф 11, 12 відповідає значенню відповідно граф 8, 9 рядка податкової накладної, що коригується; - у графі 13 зі знаком «-« зазначається значення графи 10 рядка податкової накладної, що коригується. у другому рядку: - у графі 1 зазначається новий черговий порядковий номер рядка, якого не було в податковій накладній, що коригується (якщо в податковій накладній, що коригується, було 10 позицій, то у графі 1 зазначається номер 11); - у графі 2 зазначається причина коригування «Зміна ціни»; - значення граф 3 - 6 відповідає значенню відповідно граф 2 - 5 рядка податкової накладної, що коригується; - графи 7 - 8 не заповнюються; - у графі 9 зазначається правильне значення ціни товарів/послуг; - у графі 10 зазначається значення графи 6 рядка податкової накладної, що коригується; - значення граф 11, 12 відповідає значенню відповідно граф 8, 9 рядка податкової накладної, що коригується; - у графі 13 зазначається правильне значення обсягу постачання (без урахування ПДВ).
|
Щодо оподаткування ПДВ коштів, отриманих як відшкодування земельного податку (Лист ДФС від 05.04.2018 р. № 1467/6/99-95-42-03-15/ІПК)
|
Якщо орендодавцем (крім бюджетної установи) отримуються кошти від орендаря як відшкодування (компенсація) земельного податку, такі кошти є складовою частиною орендної плати та включаються орендодавцем до бази оподаткування та оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку, у тому числі за умови, якщо між орендодавцем та орендарем укладено окремі договори про надання орендарем компенсації таких витрат.
|
В частині оподаткування податком на прибуток
|
|
Щодо оподаткування інвестицій уразі повернення нерезиденту (Лист ДФС від 16.04.2018 р. № 1664/6/99-99-15-02-02-15/ІПК) |
При визначенні податкових зобов’язань нерезидента - інвестора у зв’язку з отриманням доходів походженням з території України слід враховувати склад виплат, які останній отримує при виході з товариства. До зазначених виплат, можуть входити належні інвестору дивіденди (частка прибутку) товариства, які оподатковуються у порядку, визначеному п. 141.4 ст. 141 ПКУ та положеннями чинної міжнародної угоди про усунення подвійного оподаткування (за наявності).
|
Щодо сплати податку при виплаті доходів нерезиденту (Лист ДФС від 11.04.2018 р. № 1525/6/99-99-15-02-02-15/ІПК) |
Резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3 - 141.4.6 та 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 Кодексу) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності (пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу). Відповідно до абзацу "й" пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу не підлягають оподаткуванню доходи нерезидента, із джерелом походження з України у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту від такого нерезидента (постійного представництва), у тому числі вартості послуг із міжнародного зв’язку чи міжнародного інформаційного забезпечення, а також крім субсидій для повернення частини кваліфікованих витрат, передбачених Законом України "Про державну підтримку кінематографії в Україні".
|
Щодо нарахування амортизації на орендоване приміщення (Лист ДФС від 04.04.2018 р. № 1369/6/99-99-15-02-02-15/ІПК)
|
У податковому обліку для розрахунку амортизації витрати на поліпшення (ремонт) орендованих основних засобів зараховуються як окремий об’єкт групи 9 «інші основні засоби» з мінімально допустимим строком корисного використання 12 років. При визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток на підставі положень п. 138.1, п. 138.2 ст. 138 Кодексу платник має збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму нарахованої амортизації вартості ремонту орендованих основних засобів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму розрахованої амортизації вартості ремонту орендованих основних засобів відповідно до п. 138.3 ст. 138 Кодексу.
|
В частині оподаткування ЄСВ, ПДФО
|
|
Щодо звільнення від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) фізичних осіб - підприємців, які одночасно є пенсіонерами за вислугою років (Лист ДФС від 13.04.2018 р. № 1559/Ш/99-99-13-02-01-14/ІПК)
|
До 31.12.2017 року фізичні особи - підприємці, яким призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262, не є пенсіонерами за віком у розумінні Закону № 2464 і зобов’язані нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальних підставах. З 01.01.2018 р. фізичні особи - підприємці, які досягай віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058 та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу (незалежно від виду пенсії) звільнятимуться від сплати єдиного внеску за себе. |
Щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходів від надання в оренду земельної ділянки (Лист ДФС від 16.04.2018 р. № 1663/6/99-99-13-01-01-15/ІПК) |
Податковий агент, який нараховує (виплачує,надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок використовуючи ставку податку 18 відс., визначену в ст. 167 Кодексу, та ставку військового збору 1,5 відс., визначену в пп. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).
|
В частині оподаткування акцизним податком
|
|
Щодо складання і реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі - ЄРАН) при здійсненні операцій з придбання та реалізації смарт-карток і талонів на пальне (Лист ДФС від 16.04.2018 р. № 1588/6/99-99-15-03-03-15/ІПК)
|
У разі, якщо Товариство здійснює операції з реалізації пального за допомогою талонів на пальне та смарт-карток, з метою виявлення необлікованих об’ємів пального воно зобов’язане складати акцизні накладні на такі обсяги реалізації, зареєструвавши акцизні накладні в ЄРАН згідно з п. 231.1 ст. 231 Кодексу. Об’єкт оподаткування акцизним податком при цьому відповідно до пп. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213 Кодексу виникатиме у разі, якщо обсяги реалізованого пального за талонами на пальне перевищують обсяги отриманого пального від інших платників акцизного податку (постачальника), за які сплачено акцизний податок.
|
В частині спрощеної системи оподаткування
|
|
Щодо зменшення фінансового результату до оподаткування на дохід, нарахований від участі в капіталі платника єдиного податку четвертої групи (Лист ДФС від 16.04.2018 р. № 1617/6/99-99-15-02-02-15/ІПК)
|
Починаючи з 01.01.2018 року на суму дивідендів, які нараховуються на користь платника податку на прибуток платниками єдиного податку, фінансовий результат до оподаткування не зменшується, тобто вони враховуються у складі доходу. |
Інші питання бухгалтерського обліку, оподаткування
|
|
Щодо визнання господарських операцій контрольованими (Лист ДФС від 10.04.2018 р. № 1495/6/99-99-15-02-02-15/ІПК)
|
Підпунктом 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу визначено, що господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 - 39.2.1.3 і 39.2.1.5 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови: річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік; обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік. Отже, у разі відповідності господарських операцій критеріям, визначеним пп. "г" пп. 39.2.1.1 та пп. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, вони можуть визнаватись контрольованими з 27 липня 2017 року та повинні бути відображені у Звіті про контрольовані операції. Водночас умови, визначені пп. 39.2.1.7 пп. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу (річний дохід платника податків та обсяг господарських операцій з кожним контрагентом), розраховуються для 2017 року за підсумками всього звітного (календарного) року.
|
Щодо оподаткування виплат, сплачених по зовнішньому запозиченню (Лист ДФС від 10.04.2018 р. № 1499/6/99-99-15-02-02-15/ІПК) |
Звільняються від оподаткування доходи у вигляді процентів за позикою або фінансовим кредитом, що були сплачені до 31 грудня 2016 року, та доходи у вигляді процентів, що сплачуються після 31 грудня 2016 року у випадку виконання умов, передбачених у п. 46 підрозділу 4 Перехідних положень Кодексу в редакції, чинній у відповідному періоді.
|
Щодо списання дебіторської заборгованості і визнання її безнадійною (Лист ДФС від 16.04.2018 р. № 1620/6/99-99-15-02-02-15/ІПК)
|
Платник податку має право зменшити фінансовий результат на суму безнадійної заборгованості фізичної особи, якщо така заборгованість прострочена понад 180 днів, що не перевищує 25 відсотків мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року, і процедура банкрутства фізичних осіб законодавчо не затверджена. |