ДО УВАГИ БУХГАЛТЕРІВ!
ЧЕРГОВІ ЗАКОНОДАВЧІ ЗМІНИ ТА РОЗ’ЯСНЕННЯ:
В ЧАСТИНІ ПОДАТКУ НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ
1. Затверджено зміни до Порядку електронного адміністрування ПДВ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. N 569 (Постанова Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 р. № 82). Зокрема внесеними змінами Порядок електронного адміністрування ПДВ приведено у відповідність до внесених змін до ПКУ на підставі Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” від 28.12.2014 р. № 71 з врахуванням роз’яснень ДФС, оприлюднених у січні-лютому 2015 р.
Звертаємо увагу на п. 91 оновленого Порядку, який визначає особливості відображення в Податковій декларації з податку на додану вартість залишків сум від’ємного значення звітних (податкових) періодів до 01.02.2014 р.
Зокрема, рішення про зарахування таких сум від’ємного значення в збільшення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, відображається у заяві, що подається у складі податкової декларації за звітний (податковий) період після 1 лютого 2015 р., в якому воно прийняте. Такою заявою слугуватиме Додаток 2 до Декларації “Розрахунок суми залишку від’ємного значення попередніх податкових періодів до 01.02.2015 р.”
Після подачі Податкової декларації із заявою (Додаток 2) та після проведення ДФС камеральної перевірки зазначеної Податкової декларації, ДФС автоматично збільшує суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, на відповідну суму. ДФС інформує платника податку на його запит про суму збільшення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування шляхом надсилання електронного повідомлення. При цьому сума такого збільшення відображається платником податку у складі податкового кредиту податкової декларації за звітний (податковий) період, в якому воно здійснене.
Отже, якщо Додаток 2 подано в складі Податкової декларації за лютий 2015 р., то виходячи з внесених змін до Порядку електронного адміністрування ПДВ, сума залишку від’ємного значення, на яку у поточному звітному (податковому періоді), збільшено суму, на яку платних має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригувань до податкових накладних в ЄРПН, та яку слід відображати в рядку 27 та рядку 20.2 оновленої Декларації у складі від’ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, гр. 7. Таблиці 1 Додатку 2 до декларації, буде відображатися в Податковій декларації не раніше березня 2015 р. (за березень або квітень 2015 р. залежно від того, в якому періоді органами ДФС збільшено ліміт реєстрації).
З цього приводу чекаємо додаткових офіційних роз’яснень від ДФС України!!!
Далі наводимо текс Постанови для ознайомлення:
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 4 березня 2015 р. N 82
Київ
Про внесення змін до Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість
Кабінет Міністрів України постановляє:
Внести до Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. N 569 (Офіційний вісник України, 2014 р., N 87, ст. 2482), зміни, що додаються.
Прем'єр-міністр України |
А. ЯЦЕНЮК |
Інд. 34
ЗАТВЕРДЖЕНО |
ЗМІНИ,
що вносяться до Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість
1. Пункт 1 доповнити абзацами такого змісту:
"Система електронного адміністрування податку запроваджується поетапно:
на перехідний період (до 1 липня 2015 р. або іншої дати, визначеної окремим рішенням Верховної Ради України про скорочення такого періоду) - у тестовому режимі;
із зазначеної дати - на постійній основі.".
2. Пункт 9 доповнити абзацом такого змісту:
"Протягом перехідного періоду, зазначеного у пункті 1 цього Порядку, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, що наведена у цьому пункті.".
3. Доповнити Порядок пунктами 91, 92 і 211 такого змісту:
"91. Сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначена відповідно до пункту 9 цього Порядку, за рішенням платника податку може бути збільшена на суму непогашених залишків сум податку, заявлених ним до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 р., задекларованих до бюджетного відшкодування за такі періоди в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку наступних звітних (податкових) періодів, від'ємного значення суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 Податкового кодексу України, та залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів після бюджетного відшкодування, задекларованих платником податку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року.
Таке рішення платник податку відображає у заяві, що подається у складі податкової декларації за звітний (податковий) період після 1 лютого 2015 р., в якому воно прийняте.
ДФС після проведення камеральної перевірки зазначеної податкової декларації автоматично збільшує суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, на відповідну суму та на запит платника податку інформує його про суму збільшення шляхом надсилання електронного повідомлення.
Сума такого збільшення відображається платником податку у складі податкового кредиту податкової декларації за звітний (податковий) період, в якому воно здійснене.
92. Після закінчення перехідного періоду, зазначеного у пункті 1 цього Порядку:
1) ДФС автоматично збільшує розмір суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначеної відповідно до пункту 9 цього Порядку, на суму середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців/ чотири квартали, та на запит платника податку інформує його про суму збільшення шляхом надсилання електронного повідомлення.
Сума такого збільшення щокварталу підлягає автоматичному перерахунку ДФС шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком з урахуванням середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців/чотири квартали, станом на дату перерахунку.
На запит платника податку ДФС інформує його про результати такого перерахунку шляхом надсилання електронного повідомлення;
2) сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначена відповідно до пункту 9 цього Порядку, автоматично збільшується на суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку.
На суму такого збільшення:
зменшується сума, задекларована до сплати до бюджету в звітному (податковому) періоді, або збільшується сума від'ємного значення, задекларована в звітному (податковому) періоді;
помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язання з податку вважаються погашеними.";
"211. Якщо на дату подання податкової декларації з податку сума коштів на рахунку платника податку у системі електронного адміністрування податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої декларації, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі податкової декларації заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на поточний рахунок платника податку, реквізити якого зазначаються в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов'язань з податку, або до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку.
Сума податку, визначена відповідно до пункту 9 цього Порядку, зменшується на суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню до бюджету або на поточний рахунок платника на дату її подання, шляхом зменшення загальної суми поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунка платника.
Для відповідного перерахування коштів ДФС надсилає Казначейству реєстр, в якому зазначаються найменування платника податку, податковий номер та індивідуальний податковий номер, сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету або на поточний рахунок платника податку, та реквізити такого рахунка (у разі подання платником податку заяви про повернення коштів на його поточний рахунок).
Казначейство на підставі зазначеного реєстру протягом п'яти робочих днів після закінчення граничного строку, встановленого Податковим кодексом України для самостійної сплати платником податку сум податкових зобов'язань, здійснює відповідне перерахування.".
4. У тексті Порядку слово "січень" у всіх відмінках замінити словом "лютий" у відповідному відмінку.
В ЧАСТИНІ КОМПЕНСАЦІЇ СЕРЕДНЬОЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ МОБІЛІЗОВАНИМ ПРАЦІВНИКАМ
2. Кабінетом Міністрів України 04.03.2015 р. затверджено Порядок виплати компенсації з Державного бюджету України підприємствам, установам, організаціям середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Відповідно до затвердженого Порядку, виплату працівникам середнього заробітку здійснюватиме підприємство, а компенсувати підприємствам витрати на виплату середнього заробітку працівникам буде Мінсоцполітики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі обласним департаментам соціального захисту, які, своєю чергою, перераховують їх до районних (міських) управлінь, а вони — підприємствам.
У постанові також визначено порядок подання документів, на підставі яких буде здійснюватися компенсація.
Окрім того, зазначається, що обчислюватись середній заробіток працівників буде відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 100.
Джерело: За даними Урядового порталу. Режим доступу: http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=247989716&cat_id=244274160
В ЧАСТИНІ ЄДИНОГО ПОДАТКУ
3. ДФС України надано роз’яснення щодо справляння єдиного податку суб’єктами господарювання, що перебувають на четвертій групі спрощеної системи оподаткування (ЛИСТ “Щодо справляння єдиного податку платниками четвертої групи” від 14.02.2015 р. № 4968/7/99-99-15-03-01-17).
Зокрема, Листом надані рекомендації платникам податку протягом першого кварталу 2015 р. сплачувати нараховані суми єдиного податку у терміни, передбачені для сплати фіксованого сільськогосподарського податку
Далі наводимо текс листа для ознайомлення:
ЛИСТ “Щодо справляння єдиного податку платниками четвертої групи”
від 14.02.2015 р. № 4968/7/99-99-15-03-01-17
Державна фіскальна служба України, з метою забезпечення виконання вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та з метою уникнення непорозумінь з платниками податків повідомляє.
Платниками єдиного податку четвертої групи є сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи суб'єкти господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг (недоїмку), за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди (п. 292.1. ст. 292 Кодексу).
Права власності/користування земельними ділянками повинні бути оформлені та зареєстровані відповідно до законодавства.
Базою оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), а для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) - нормативна грошова оцінка ріллі в області, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного за станом на 1 січня базового податкового (звітного) року.
Управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок здійснюється органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Тобто, інформацію про нормативну грошову оцінку земельних ділянок для розрахунку податкових зобов'язань сільськогосподарські товаровиробники можуть отримати від територіальних органів Держземагенства України за місцем знаходження таких земельних ділянок.
Протягом І кв. 2015 р. передбачається затвердження форми податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи.
До затвердження форми податкової декларації з єдиного податку для платників податку четвертої групи рекомендовано використовувати форму Податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку, затверджену наказом Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 № 864.
У зв'язку з тим, що форма податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку передбачає щомісячні нарахування, пропонуємо платникам податку протягом першого кварталу сплачувати нараховані суми у терміни, передбачені для сплати фіксованого сільськогосподарського податку.
Директор Департаменту
оподаткування юридичних осіб Ю.В.Лапшин
В ЧАСТИНІ ПОДАТКУ НА ПРИБУТОК
3. ДФС України надано роз’яснення щодо відображення в звітності за 2014 р. та сплати у 2015 р. авансових внесків суб’єктами господарювання, які у 2014 р. перебували на консолідованій сплаті податку на прибуток (Лист “Про сплату платниками, які у 2014 році знаходились на консолідованій сплаті податку на прибуток, щомісячних авансових внесків у 2015 році” від 02.03.2015 № 7025/7/99-99-19-02-02-17).
Далі наводимо текс листа для ознайомлення:
Лист “Про сплату платниками, які у 2014 році знаходились на консолідованій сплаті податку на прибуток, щомісячних авансових внесків у 2015 році”
від 02.03.2015 № 7025/7/99-99-19-02-02-17
Державна фіскальна служба України повідомляє про сплату платниками, які у 2014 році знаходились на консолідованій сплаті податку на прибуток, щомісячних авансових внесків у 2015 році.
28 грудня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон України за №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі – Закон №71-VI11), положення якого у частині справляння податку на прибуток підприємств набрали чинності 01.01.2015.
Платники податків, які станом на 31.12.2014 перебували на консолідованій сплаті податку на прибуток, подання консолідованої податкової декларації з податку на прибуток та Розрахунку податкових зобов’язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток, затвердженого наказом Міністерства фінансів України під 28.01.2013 №39 (далі – Розрахунок), за звітний період – 2014 рік – здійснюють як і у минулому році, за місцем реєстрації юридичної особи та відокремлених підрозділів.
Оскільки нова редакція розділу III «Податок на прибуток підприємств» Податкового кодексу України (далі – Кодекс) не містить положень щодо консолідованої сплати податку на прибуток та не визначає відокремлені підрозділи юридичної особи окремими платниками цього податку, у Розрахунку за 2014 рік визначення щомісячних авансових внесків, що підлягатимуть сплаті у березні 2015 року – травні 2016 року, не провадиться. Загальна сума таких авансових внесків визначається в цілому по платнику податку – юридичній особі в Податковій декларації з податку на прибуток підприємства (далі – Декларація).
Тобто, при розрахунку щомісячних авансових внесків з податку на прибуток (рядок 23 Декларації за 2014 рік), які підлягають сплаті, починаючи з березня 2015 року, значення рядка 13.2 «Сума податку, нарахованого платником податку на прибуток (при консолідованій сплаті) за місцезнаходженням його відокремлених підрозділів» Додатка ЗП до рядка 13 Декларації не враховується.
Для банківських установ при розрахунку щомісячних авансових внесків з податку на прибуток у рядку 24 Декларації з податку на прибуток банку (далі – Декларація банку) за 2014 рік не враховується значення рядка 14.2 «Сума податку, нарахованого платником податку на прибуток (при консолідованій сплаті) за місцезнаходженням його відокремлених підрозділів» Додатка ЗП до рядка 14 Декларації банку.
Крім того, з метою однозначного розуміння положень п.57.1 ст.57 Кодексу абзац сорок третій роз’яснення, наданого листом ДФС від 29.01.2015 №2707/7/99-99-19-02-01-17, викласти у такій редакції:
«Таким чином, платники податку, які провадять букмекерську діяльність, азартні ігри (у тому числі казино), крім щомісячного авансового внеску у розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток підприємств за попередній звітний (податковий) рік, у січні – грудні відповідного звітного року сплачують авансовий внесок з податку на дохід, отриманий від такої діяльності.
При цьому для платників податку, які провадять діяльність з випуску та проведення лотерей, не передбачено сплати авансового внеску з податку на дохід за ставкою 10 відсотків».
Головним управлінням ДФС в областях, м. Києві та Міжрегіональному головному управлінню ДФС – Центральному офісу з обслуговування великих платників довести зазначений лист до відома платників податку і підпорядкованих підрозділів та враховувати вимоги листа при проведенні контрольно-перевірочної роботи та апеляційних процедур.
В.о.Голови М.В. Мокляк
Приємної і спокійної роботи!
З найкращими побажаннями
колектив компаніє Ес.Сі.Ай-Консалтинг!